Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přírodní materiál v dioramatech

1. 9. 2007

”Přírodní materiály v diorámatech”

 

v tomto článku bych se rád s vámi podělil o své zkušenosti s používáním přírodních materiálů pří tvorbě diorámat.

 

     Jedním z nejoblíbenějších materiálů, který používám pro úpravu podkladů některých svých diorámat, je jíl. Tento materiál je ideální pro znázornění vyprahlé rozpraskané pouštní země nebo polních cest. Jíl smíchaný s vodou nanáším na požadovaná místa pomocí štětce a nechám vyschnout. Po vyschnutí vody jílová vrstva zesvětlá a vytvoří se na ní ideální prasklinky.

 

     Pro některá diorámata požívám k doplnění posypu i normální zeminu, jemný písek a drobné kaménky zafixované matným lakem.

 

     

 

     Dalším skvělým materiálem jsou uschlé rostlinky, které používám ke znázornění stromků, keřů a podobných porostů. 
     Spoustu času při pobytu v přírodě strávím prohlížením rostlin, abych zjistil zda náhodou nepřipomínají některý strom či keř ve zmenšené formě.
 
     Uschlé rostlinky většinou ponechávám v původní barvě, tak jak uschnou, ale někdy je i přibarvím do ”svěžejšího” odstínu. 
     Abych dosáhl napodobení některých stromků, tak někdy uschlé rostlinky kombinuji s větvičkami.

 

   

 

     Ideálním materiálem pro znázornění uschlého, ohořelého, či prostě stromu s opadaným listím jsou jemné kořínky některých stromků a rostlin. Po usušení mají perfektní zbarvení, ale hlavně tvar jako opravdové stromy.

 

       

 

     Na jednom ze svých ”džunglových” diorámat jsem ke znázornění hustého porostu použil dokonce i ”vlasy” z kukuřičných klasů kombinované s běžným posypem.

 

     

 

     Jak můžete posoudit, tak nám sama příroda poskytuje nepřeberné množství modelářsky využitelných materiálů, které se bezvadně hodí k doplnění našich modelů. Doufám, že souhlasíte???